GABINET POMOCY I WSPARCIA PSYCHOLOGICZNEGO
czytelnia – ważne pytania
Czym jest interwencja w kryzysie?
Chcąc zrozumieć na czym polega interwencja w kryzysie (interwencja kryzysowa) warto najpierw wyjaśnić czym jest kryzys. „Kryzys jest wynikiem stresu i napięcia w życiu człowieka.” (2005, Greenstone, Leviton). Przywołani autorzy rozwijają swoją myśl podając, że kryzys może pojawić się wówczas, kiedy stres staje się niezwykle wysoki, a zwykłe sposoby radzenia sobie z nim są niewystarczające lub nieskuteczne.
Kolejni znawcy tematu, którymi są amerykańscy autorzy podręcznika interwencji kryzysowej napisali: „Kryzys jest pewnym sposobem spostrzegania jakiegoś zdarzenia lub sytuacji jako niemożliwej do wytrzymania trudności, która przekracza zasoby i mechanizmy radzenia sobie.” (1993, Gilliland, James). Wyjaśniają oni dalej, że jeśli osoba nie zostanie od niego uwolniona, to skutkiem będzie niewłaściwe (zaburzone) jej funkcjonowanie w obszarach poznawczym, afektywnym i behawioralnym.
Dlatego też, interwencja w kryzysie (interwencja kryzysowa) jest pewnego rodzaju pierwszą pomocą oferowaną klientowi w sytuacji kiedy nastąpiło jakieś nagłe, nieprzewidywalne zdarzenie, a osoba nie umie sobie z nim poradzić. Oczywiście może mieć nie tylko wymiar psychologiczny (choć jest on główny). Od interwenta możemy uzyskać również pomoc, co do dalszego postępowania: np. informacje gdzie uzyskać pomoc prawną, w czym mogą być użyteczne dla klienta ośrodki pomocowe, itd. Interwent ma za zadanie pomóc na różnych obszarach lub pokierować osobę dalej, w celu uzyskania potrzebnego wsparcia.
Przebieg interwencji kryzysowej można podsumować w sześciu punktach:
1. Rozpoznanie i zdefiniowanie problemu.
2. Zapewnienie osobie w kryzysie bezpieczeństwa.
3. Zapewnienie wsparcia.
4. Rozważenie możliwości rozwiązania problemu.
5. Ustalenie planu działania.
6. Przekonanie klienta do wdrożenia planu w życie.